• RODZICE

        •  

           

          -----BEZPIECZNY INTERNET-----

          Mamo, tato przygotujcie mnie do bezpiecznego korzystania z Internetu ….

          Drodzy Rodzice, to że Wasze dziecko zacznie korzystać z Internetu jest kwestią czasu. Oczywiście jeśli chodzi o małe dzieci, im później tym lepiej. Dziecko w wieku przedszkolnym nie powinno samodzielnie korzystać z wyszukiwarek. Jeśli rodzic zdecyduje, aby umożliwić dziecku korzystanie z sieci, powinien mu w tym towarzyszyć i wybierać „strony i aplikacje dla dzieci”. Poniżej umieszczamy dla Państwa porady.

           

          10 porad dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu

           1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem. Spróbuj znaleźć strony, które mogą zainteresować twoje dziecko, a następnie zróbcie listę przyjaznych stron. (pomocny będzie edukacyjny serwis internetowy – http://www.sieciaki.pl/). Jeśli dziecko sprawniej porusza się po Sieci, nie zrażaj się – poproś, by było twoim przewodnikiem po wirtualnym świecie.

           

          2. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania.

           

          3. Rozmawiaj o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi wyłącznie w towarzystwie przyjaciół, dorosłych i zawsze po uzyskanej zgodzie rodziców.

           

          4. Naucz dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego adresu i numeru telefonu.

           

          5.    Wiele dzieci używa Internetu w celu rozwinięcia swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy potrzebnej w szkole. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).

           

          6.  Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.

           

          7. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za niewłaściwe czy nielegalne treści w Internecie. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u (http://www.dyzurnet.pl/).

           

          8. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. Np. nie wolno czytać nie swoich e-maili, kopiować zastrzeżonych materiałów, itp.

          W każdej dziedzinie naszego życia, podobnie więc w Internecie obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp.

          (zasady Netykiety można znaleźć na stronie http://www.sieciaki.pl/)

           

          Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądnij się jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu.

           

          Ustalcie zasady korzystania z Sieci (wzory Umów Rodzic-Dziecko można znaleźć na stronie http://www.sieciaki.pl/) oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.

           

           

           

          ksiazka-Bezpieczenstwo_dzieci_online_Kompendium_dla_rodzicow_i_profesjonalistow-FDDS-12042017.pdf

          fdds-broszura-stres-1608(1).pdf

          W dniu 13 grudnia 2016r. rodzice wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez panią pedagog oraz panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Elblągu na temat "Dobre rodzicielstwo  - kształtowanie postaw, wychowanie ku wartościom".

          Zachęcamy do przeczytania załączonych poniżej artykułów, zapoznania się z ciekawymi i pomocnymi, zawartymi w nich, wskazówkami oraz radami  wspomagającymi RODZICA w jego trudnej roli.

           

          LIST RZECZNIKA PRAW DZIECKA

          Z OKAZJI OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA PRAW DZIECKA

          Wielce Szanowni Państwo,

          20 listopada w Polsce – po raz trzeci w historii – obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W ciągu całego roku nie ma lepszego momentu, aby mocniej niż zwykle upominać się o poszanowanie praw najmłodszych oraz uznanie ich podmiotowości. To dzień, w którym wyjątkowego znaczenia nabiera proste pytanie zadane dziecku: „Które prawo jest dla Ciebie najważniejsze?”

          To pytanie, które ma wartość tysiąca prezentów i jest kluczem otwierającym drzwi do świata pełnego tajemnic – świata dziecka, z którym nie wszystkim dorosłym jest po drodze, świata, który nierzadko przegrywa z codziennymi obowiązkami i zwyczajnym brakiem czasu. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to najlepsza chwila, aby tego klucza użyć.

          Z ogromną dumą obserwuję jak z każdym rokiem, w całym kraju przybywa listopadowych inicjatyw upowszechniających prawa dziecka. Cieszę się przede wszystkim, że ich autorami są wspólnie – dzieci i dorośli. W przedszkolach i szkołach uważnie analizowane są przepisy Konwencji o prawach dziecka, przypominane są ponadczasowe myśli Janusza Korczaka, ale przede wszystkim ze szczególną uwagą słucha się tego, co dzieci chcą powiedzieć. To wyraźny sygnał, że międzypokoleniowy dialog poświęcony elementarnym wartościom, leżącym u podstaw człowieczeństwa jest rzeczywistością.

          Bez wątpienia – 20 listopada to święto dzieci i dorosłych. Czas uśmiechu, refleksji, rozmów o dziecięcych potrzebach, troskach i doskonały moment na zadanie niezadanych dotychczas pytań. Z całego serca życzę wszystkim dzieciom i dorosłym, aby w Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka znaleźli na nie tylko te właściwe odpowiedzi. 

          Z wyrazami szacunku
          Marek Michalak

           

          Drodzy Rodzice zachęcamy do obejrzenia filmu pt. "Zamiast klapsa", który w sposób przyjazny prezentuje, jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami małych dzieci. Można dowiedzieć się, jak nie stracić panowania nad sobą, gdy dziecko zachowuje się niezgodnie z naszymi oczekiwaniami oraz jak komunikować się z maluchem, by zachęcić go do współpracy.

          zamiast-klapsa.mp4

          Zachęcamy także do obejrzenia film pt. "Nigdy nie potrząsaj dzieckiem" nt. tego, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, towarzyszącymi rodzicielstwu, by nie zrobić dziecku krzywdy.

          nigdy-nie-potrzasaj-dzieckiem.mp4