• DZIECI

        • Dnia 14 listopada 2017 r. dzieci z grupy II i III wybrały się do pracowni umiejętności pielęgniarskich przy Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej , by poznać na czym polega praca pielęgniarki i ratownika medycznego. Dzieci zobaczyły salę chorych, przyrządy i urządzenia oraz jak powstaje gips. Zwiedziły także karetkę pogotowia i poznały jej wyposażenie. 

           

          W dniu 12.10.2017r. do Przedszkola przybyli funkcjonariusze Policji w ramach realizowanego projektu Bezpieczny El-przedszkolak, aby przybliżyć dzieciom swoją pracę oraz przypomnieć i utrwalić wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa m.in. podczas przechodzenia przez jezdnię czy jak należy zachować się, gdy zaatakuje nas pies. 

           

           26 września 2017r. w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa.

          Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku.

          Zakres i przebieg działań został uzgodniony  ze Strażą Pożarną w Elblągu .Ta też jednostka przyjechała do naszego przedszkola, aby obserwować jak uczestnicy ewakuacji opuścili budynek wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi poza teren przedszkola. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. 

          W próbnej ewakuacji wzięły udział wszystkie obecne w tym dniu dzieci z 3 grup przedszkolnych oraz cały personel placówki. 

          Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne, gdyż odgrywają dużą rolę społeczną.

          Już od najmłodszych lat oswajają uczestników oraz kadrę pedagogiczną i pracowników obsługi do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zabawy i pracy.

          20 września 5 i 6-latki z grupy II i III odwiedziły Komisariat Policji w Elblągu w ramach projektu„Bezpieczny El-przedszkolak”.Wizyta odbyła się w ramach „Niebieskiego tygodnia”. Z pracą policjantów, najmłodszych zapoznali dzielnicowi: sierż sztab. Katarzyna Stankiewicz oraz asp. szt. Wojciech Zieliński.

          W trakcie zwiedzania komisariatu mówiono też na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, bezpiecznego spędzania wolnego czasu, a także zachowań w przypadku kontaktów z osobami nieznajomymi. Spotkanie z Policjantami wzbogaciło wiedzę dzieci na temat bezpieczeństwa.

            

          Dnia 31.03.2017r. P. Ewelina przeprowadziła zajęcia w grupie najmłodszej związane z bezpieczeństwem. Przedstawiła film edukacyjny dotyczący numerów alarmowych, następnie dzieci stworzyły kodeks bezpiecznego przedszkolaka  "Jestem bezpieczny, bo wiem kogo poprosić o pomoc". Kolejną częścią zajęć było utrwalanie wiadomości zdobytych na zajęciach poprzez kolorowanie podstawowych numerów alarmowych. Celem zajęć było propagowanie zachowań gwarantujących bezpieczeństwo wśród najmłodszych. Co zrobić gdy zdarzy się wypadek?, Jak zareagować gdy mama zemdleje, Jak wzywać pomoc?. 

               

          Dnia 13.12.2016r. P. Justyna przeprowadziła, w obecności innych nauczycielek, w grupie II zajęcia w ramach projektu Chronimy Dzieci na temat „Stop PRZEMOCY”. Celem tych zajęć było poznanie form przemocy fizycznej oraz psychicznej a także zasad dotyczących bezpieczeństwa w otaczającym nas środowisku.

          Nauczycielka wprowadziła dzieci do tematu zajęć poprzez burzę mózgów, dzieci zastanawiały się co to jest „przemoc”. Dzieci obejrzały podczas zajęć film pt. „GADKI” przedstawiający zasady bezpieczeństwa w naszym środowisku a następnie utworzyły wspólnie kodeks ,,Gadki ”.

          Na zakończenie  dzieci otrzymały znaczek STOP PRZEMOCY  nakleiły go na kartce a następnie wykonały do niego dowolny rysunek dotyczący przemocy i agresji. Zaprezentowały wykonane rysunki omawiając sytuacje przedstawiające przemoc.

             

          Dnia 09.12.2016r. przedszkolaków z grupy II odwiedziły uczennice z Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu, które przygotowały dla naszych dzieci ciekawe zajęcia z zakresu pierwszej pomocy. Dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia, obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Podczas zorganizowanego w małych grupkach spotkania, przedszkolaki mogły się poczuć, jak mali ratownicy, mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. 

              

           

          W dniu 21.11.2016r. nasze przedszkole wzięło udział w akcji "Nie bij mnie - kochaj mnie" organizowane przez Centrum Wolontariatu w Elblągu. Celem akcji jest przypomnienie wszystkim, że nie można być obojętnym na przemoc wobec dzieci. Akcję rozpoczęliśmy od pogadanki z dziećmi, następnie przedszkolaki zajęły się zakladaniem opatrunków misiom oraz etykiet z hasłem "nie bij-mnie kochaj mnie". Po przygotowaniu pluszaków, wybraliśmy się wszyscy na spacer po okolicy. Dzieci wraz z paniami wręczały przechodniom  misie a także pozostawiały je w różnych miejscach, m.in. na ławkach. 

               

          Dnia 18.11.2016r. w grupie I i II odbyły się zajęcia poświęcone wydarzeniu Miedzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Dzieci wysłuchały wiersza „Małe cuda”, rozmawiały na temat praw dzieci i  wspólnie z nauczycielkami je wyjaśniały. Na zakończenie zajęć każde dziecko odbijało na karcie dłoń umoczoną w farbie czym potwierdziło zapoznanie się ze swoimi prawami. W każdej grupie powstała tablica przedstawiająca prawa dzieckaw formie obrazkowej.                                                                                            Choć dzieciaki swój szczególny dzień mają 1 czerwca, Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa.

             

          necio_bajka-broszura.pdf

          Necio-Fajnie-w-internecie.mp4

          Dnia 8 .11.2016 r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty biblioterapeutyczne dla dzieci z grupy II, których tematem było „Śmierć i rozstania”. Warsztaty prowadziła p. Beata T. z Warmińsko – Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu. Najczęściej pierwszym bolesnym doświadczeniem, z jakim dziecko musi się zmierzyć jest śmierć ukochanego zwierzątka – to właśnie było tematem naszych warsztatów. Dzieci wysłuchały pięknego opowiadania o smutnej fabule, po którym dzieliły się z innymi swoimi doświadczeniami, prowadziły spokojne i szczere rozmowy na temat śmierci oraz tego co z nią się wiąże. 

                                        

          Dnia 20.10.2016 r. dzieci z grupy I wzięły udział w warsztatach edukacyjnych  "Bezpiecznie w domu" prowadzonych przez Panią Joannę Kusowską z Warmińsko Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej. Tematem spotkania było omówienie zasad bezpiecznego zachowania w domu.  Przedszkolaki  poznały wybrane zagadnienia dotyczące zasad bezpieczeństwa i wybranych znaków BHP. Dowiedziały się jak postępować z substancjami chemicznymi, lekami, urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w domu, oraz  jak uniknąć wypadków i groźnych sytuacji podczas zajęć w domu. Na zakończenie wspólnie sformułowaliśmy zasady bezpieczeństwa w domu.

                                  

           Dzieci z grupy II odwiedziły Pogotowie Ratunkowe przy ul. Orzeszkowej. Celem wizyty było zapoznanie przedszkolaków z pracą ratowników medycznych.Przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy, uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. 

                                                      

          Dnia 27.09.2016 dzieci z grupy drugiej wybrały się na wycieczkę do lasu - Bażantarni. Na miejscu odbyło się spotkanie z p. Leśnikiem, podczas którego dzieci dowiedziały się jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w lesie.

                                                 

          W dniu 15.09.2016r. do przedszkola zawitał teatr "Duet" ,który zaprezentował dzieciom przedstawienie teatralne pod tytułem"Wojtek strażakiem". Spektakl był obrą okazją do przypomnienia przez dzieci numerów alarmowych 998 oraz 112 oraz zasad bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrozenia np. pożaru.

                                            

          W dniu 13.09.2016 r. przedszkolaków odwiedzili strażacy z pobliskiej Jednostki Straży Pożarnej w Elblągu. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że ich praca nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Cenną wskazówką była informacja, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami. Podczas spotkania wszystkie dzieci utrwaliły sobie numer alarmowy 998 lub 112 do straży pożarnej i sytuacje, kiedy powinny go używać.

                        

          Wrzesień 2016r.  - w celu przystosowania dzieci do życia społecznego na początku roku szkolnego w każdej grupie wypracowywany jest KODEKS GRUPOWY, czyli kanon praw i obowiązków, zrozumiałych dla dzieci. Przedszkolaki wspólnie z nauczycielem same wypracowują zasady, wcielają w życie i wzajemnie od siebie łącznie z nauczycielem (jako dorosłym członkiem grupy) egzekwują. Taki kodeks pomaga uniknąć nieporozumień i konfliktów. Poprzez demokratyczne, bo przez całą grupę wraz z nauczycielem rozwiązywanie zaistniałych sytuacji konfliktowych i nieporozumień w świecie grupy, dzieci uczą się wzajemnie się szanować i powstrzymywać od krzywdzenia tych, którzy znajdują się w ich otoczeniu, a jednocześnie będą potrafiły zadbać o siebie, swoją godność osobistą i o własne prawa.