NASZA OFERTA
Oferta programowa Przedszkola nr 5 uwzględnia pełny rozwój osobowości małego dziecka - intelektualny, fizyczny, społeczny i twórczy - zakłada jak najlepsze przygotowanie dzieci do edukacji szkolnej. Proces ten trwa przez cały okres pobytu dziecka w przedszkolu, rozpoczynamy go już w grupie trzylatków.
Nauka przez zabawę
We wszystkich grupach nauczycielki realizują z dziećmi programy dydaktyczno – wychowawcze dla przedszkoli napisane w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego zgodną z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 2017 roku.
Staramy się tak pracować z dziećmi, aby były przygotowane do podjęcia obowiązku szkolnego i potrafiły odnaleźć się w naszym dość złożonym i wymagającym świecie. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy, najbardziej charakterystycznej dla dziecka działalności i najbliższej mu, dzięki temu łatwiej wyzwalamy spontaniczną radość dziecięcą, zwracamy uwagę na rozwijanie twórczego myślenia, empatii i samodzielności.
W naszym przedszkolu realizujemy wiele programów i projektów pozwalających rozbudzać zainteresowania dzieci, wyzwalać ich aktywność oraz rozwijać umiejętności:
- Innowacja pedagogiczna "Historia mojego miasta Elbląg. Jak zostać przewodnikiem?" - program własny. Celem innowacji jest pogłębienie wiedzy o własnym regionie i jego społeczeństwie - dziedzictwie kulturowym. Praca polega na realizowaniu mini-projektów.
- "Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych" - program własny
- "Przyroda to przygoda"- innowacja pedagogiczna z elementami leśnego przedszkola z wykorzystaniem Ogrodu Kreatywnego "Zielone Płuca Zawodzia"
- Program terapii logopedycznej
- Program gimnastyki korekcyjnej "Dobra postawa to podstawa"
- Program "Cała Polska czyta dzieciom"
- "Czyste powietrze wokół nas"
- "Kubusiowi Przyjaciele Natury"
- "Piękna Polska nasza cała"
- "Idź ty lepiej Koziołeczku szukać swego Pacanowa"
- "Miś Bajkuś w krainie bajkoterapii"
- "Bajeczna księga"
W pracy dydaktyczno-wychowawczej wykorzystujemy metody i narzędzia innowacyjne:
- Elementy programowania z wykorzystaniem robota podłogowego Bee-bot oraz Photon
- Elementy kodowania
- TOC - narzędzie myślowe takie, jak gałązka logiczna, chmurka i drzewko ambitnego celu. Narzędzia te stanowią skuteczną strategię wspierającą proces efektywnego uczenia się oraz wyzwalają u dzieci mnóstwo kreatywności i radości
- Lapbook - coś w rodzaju książki tematycznej. Każdy lapbook jest inny i niepowtarzalny. Lapbooki są kolorowe, uczą i bawią, a jednocześnie stanowią pole do popisu dla kreatywności i pomysłowości dziecka.
- teatrzyk japoński Kamishibai - "papierowy teatr" nazywany również teatrem obrazkowym".
- Zabawy badawcze, doświadczenia, obserwacje przyrodnicze w Ogrodzie Kreatywnym "Zielone Płuca Zawodzia"
- Metoda twórczego myślenia J. Osborne "Burza mózgów"- stosowana jest w pracy z dziećmi podczas rozwiązywania problemów. Wszystkie dzieci mają prawo zgłaszać swoje pomysły, pomysły te nie podlegają ocenie.
- Pedagogikę zabawy - zbiór metod, które aktywizują dzieci, skupiają w sobie jednocześnie elementy zabawy i nauki; poprzez zabawę i aktywne działanie dzieci przeżywają radość, rozwijają swoje umiejętności, odkrywają nową wiedzę; mają także możliwość wyrażania swoich emocji, wzbogacania własnych doświadczeń, komunikowania się z innymi oraz współdziałania w grupie; taka forma pracy z dziećmi pobudza je do twórczego myślenia i kreatywnego działania, inspiruje do maksymalnego wykorzystania swoich możliwości a jednocześnie jest źródłem radości i satysfakcji.
- Bum Bum Rurki - nauka poprzez zabawę. Bum Bum Rurki łączą w sobie walory rozrywkowe z edukacyjnymi. Wykorzystywane są w każdej grupie wiekowej, podczas zajęć umuzykalniających, ruchowych, ale także przydają się do wprowadzania lub utrwalania róznych pojęć np. kolorów.
- Elementy dramy, która oswaja dzieci z wyrażaniem emocji za pomocą słów, ruchów i gestów oraz przygotowuje do lepszego panowania nad swoim ciałem;
- Metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne - jest rozwijanie świadomości własnego ciała, rozwijanie świadomości przestrzeni i orientacji, ćwiczenia jakości ruchu, kształtowanie zdolności tworzenia więzi, stabilności ruchu;