• Poznajemy tradycje

        •   DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ  

          Polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą –Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy          Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania        Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

            MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA 

          Ma swoje początki w Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Genewie (Szwajcaria) w 1925 r. W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca począwszy od 1952 r. Inicjatorem tego święta była organizacja The International Union for Protection of Childhood, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach świata.Nie we wszystkich krajach święto obchodzone jest 1 czerwca, np. w Brazylii Dzień Dziecka obchodzony jest 12 października, w Australii w pierwszą sobotę lipca każdego roku. Niezależnie od daty, jest to okazja do organizowania specjalnych akcji, koncertów i zabaw w szkołach i instytucjach uświetniających dla uświetnienia tego dnia. Dla rodziców to okazja na spędzenie dodatkowego czasu ze swoimi dziećmi, składania im życzeń z okazji Dnia Dziecka oraz obdarowania swoich pociech prezentami (np. słodyczami). Jednak najlepszym prezentem dla każdego dziecka jest przede wszystkim miłość, troska i zainteresowanie ze strony jego rodziców.

          DZIEŃ MATKI

          Święto na cześć wszystkich matek obchodzone w wielu krajach świata. Jego współczesna forma zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, gdzie obchodzone jest w drugą niedzielę maja. W Polsce święto to, wypadające 26 maja, obchodzono pierwszy raz w 1914 roku w Krakowie.

          Początkowo święto to miało na celu szczególne uszanowanie matki, docenienie jej wysiłków włożonych w wychowanie dzieci, jednak szybko uległo komercjalizacji w postaci zwyczajów wysyłania kartek z życzeniami i kupowania kwiatów, czy prezentów.

          Niezależnie od tego, czy ulegniemy komercyjnej stronie Dnia Matki z pewnością warto pamiętać w tym dniu o swojej kochanej mamie i złożyć jej życzenia, podziękowania za ogrom poniesionego przez nią trudu. Oczywiście, bukiet kwiatów, czy drobny upominek będzie mimo wszystko miłym dodatkiem do życzeń.

          Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej

          Święto flagi obchodzone jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne. Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce.

           

            WIELKANOC

          Najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się w sobotę po zachodzie słońca. Obchody tego święta na ziemiach polskich mają długą tradycję. Każdy dzień Triduum Paschalnego związany jest z wieloma zwyczajami, które często różnią się w zależności od regionu kraju. Niedziela Wielkanocna zaczyna się zawsze od mszy rezurekcyjnej, która odprawiana jest wczesnym rankiem. Uroczystość procesja prowadzona jest od symbolicznego Grobu Pańskiego, wokół kościoła i kończący się przy ołtarzu. Zgodnie z tradycją po mszy wierni zasiadają do uroczystego śniadania wielkanocnego, odbywającego się w rodzinnym gronie. Wśród potraw, które są spożywane tego dnia powinna znajdować się tzw. święconka, czyli pokarmy, które w Wielką Sobotę zostały poświęcone przez kapłana. Do tradycyjnych dań podawanych w czasie śniadania Wielkanocnego należą jajka, mazurki i wielkanocne baby. W niektórych regionach kraju rodzice chowają w domu koszyczki ze słodyczami dla dzieci. 

           Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”

           Polskie  święto  państwowe  poświęcone  żołnierzom   podziemia  antykomunistycznego                           i niepodległościowego,  po raz pierwszy uroczyście obchodzone 1 marca 2011 r. Święto  poświęcone  Pamięci Żołnierzy  Niezłomnych,  tych, którzy  Ojczyźnie poświęcili      swoje najlepsze  lata,  szczęście osobiste,  zdrowie, a niejednokrotnie  i  życie. Bohaterów,  których powojenna  komunistyczna władza nazywała ,,bandytami”,    skazano  w    najlepszym razie na zapomnienie, ostracyzm i potępienie.             Na szczęście stało się inaczej. Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce. Po kilkudziesięciu latach przywracamy  bohaterom  należną  im  cześć i honor. Pragniemy pamiętać  i  przekazywać dzieciom  i  młodzieży  prawdziwe  oblicze  naszych dziejów. Stawiać za wzór tych, którzy w historii naszej Ojczyzny zapisali się złotymi zgłoskami.  

          WALENTYNKI 

          Coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

          Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

            Dzień Babci i Dziadka 
          Chociaż to dosyć młode święto, jest już bardzo popularne zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Dzieje się tak zapewne dlatego, iż dziadkowie na całym świecie są niezwykłymi osobami w życiu każdego człowieka. Bez ich ciepła i bezwarunkowej miłości niejedno dzieciństwo byłoby bardzo smutne i puste. Dziś więc wiele narodów świętuje Dni Babci i Dziadka składając hołd tym tak ważnym członkom rodziny.

          W Polsce babcie mają swoje święto od 1964 roku. Powstanie pierwszego Dnia Babci było inicjatywą prasy kobiecej, z czasem także inne media wsparły ten pomysł. Wszystko po to, aby podziękować matkom naszych matek i ojców za opiekę i miłość. Po ustanowieniu Dnia Babci przyszedł czas na podobne święto, ku czci dziadków, które ustalono na 22 stycznia. Przypominamy, że babcie swój dzień mają 21 stycznia. W tym czasie dzieci, ale nie tylko one, niosą swoim dziadkom kwiaty, słodycze i drobne podarunki. 

           Sylwester oraz Nowy Rok 

          Nowy Rok to międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim − św. Sylwester papież.

           Święta Bożego Narodzenia

          Boże Narodzenie, to święto religijne (w tradycji chrześcijańskiej) upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Święto to obchodzone jest 25 grudnia (wg kalendarza gregoriańskiego). W kościołach, które nadal stosują kalendarz juliański (np. prawosławie), święto to obchodzone jest w późniejszym terminie (styczeń). Święto to jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. 

          Obchody i zwyczaje Bożonarodzeniowe w Polsce

          Niezależnie od swojej genezy jest to święto bardzo popularne i powszechnie lubiane, nawet wśród mniejszości wyznaniowych w Polsce. Święta Bożego narodzenia mają w Polsce bardzo długą tradycję, na którą składa się mnóstwo zwyczajów.

          Świętowanie Bożego Narodzenia poprzedzone jest Wigilią (24 grudnia), której punktem kulminacyjnym jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazywała zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki.

           Narodowe Święto Niepodległości

           Święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.