• WSI SPOKOJNA, WSI WESOŁA, CZYLI...

        •  

           

           

          "Nasz ogród w jesiennej scenerii"

          W naszym ogrodzie przedszkolnym ...uczymy się, obserwujemy, eksperymentujemy
          i poznajemy świat. Dzięki doskonałemu zagospodarowaniu terenu naszego ogrodu, mamy możliwość prowadzenia różnorodnych zajęć edukacyjnych o każdej porze roku. Oto tylko niektóre z nich: plenerowe zajęcia plastyczne, obserwacja przyrody, eksperymenty
          z wykorzystaniem naturalnych materiałów (np. szyszek, patyków, liści, kamieni), akcja sprzątanie świata oraz wiele, wiele innych.

               

               

            

             

            

              

           

           

          4 października 2019 r w Ogrodzie kreatywnym "Zielone Płuca Zawodzia" przy Przedszkolu nr 5, ul. Szańcowa 9 odbył się festyn jesienny

          "Konfitury, dżemy, soki to jesieni są uroki”

          W programie m.in. muzyka na żywo w wykonaniu zespołu "Lazurki", montaż słowno-muzyczny do wiersza Juliana Tuwima w wykonaniu pracowników przedszkola oraz Rady Rodziców. Atrakcją był także kącik gastronomiczny z jesiennymi przysmakami oraz stoisko poromujące zdrową żywność. W programie również interesujące zabawy zorientowane na rozwój dzieci, w tym warsztaty kulinarne, nauka malowania na streczu jesiennych pejzaży, własnoręczne wykonanie pod okiem nauczyciela breloczka z filcu oraz warsztat teatralny "Leśny teatrzyk", prowadzony przez reżysera i instruktora teatru dzieci i młodzieży. Niemałą atrakcją były również z pewnością warsztaty pszczelarskie połączone z degustacją miodu. Zapraszamy do relacji fotograficznej!

            

            

           

              

          Wyjątkowe warsztaty teatralne, w naszym ogrodzie to harmonijnie połączenie natury ze sztuką .

             

             

           

           

          JESIENNE DZIAŁANIA W OGRODZIE

          "Owocowo nam"

          Winogrona prosto z krzewu w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dzieci mają okazję obserwować, zrywać i degustować smaczne i dojrzałe owoce. Trzeba przyznać, że tegoroczne zbiory były bardzo obfite.

            

            

            

          " Zakręcone ogórki"

          Grupa najstarszych przedszkolaków poznała tradycyjny sposób kiszenia ogórków, tak jak to robią nasze babcie. Przedszkolaki wiedzą, że domowe przetwory są smaczne i zdrowe. Dzieci już nie mogą się doczekać kiedy w końcu będzie można "odkręcić ogórki" !

               

           

          LETNIE DZIAŁANIA W NASZYM OGRODZIE

          "Nasz ogród latem - rustykalne zakątki

          "Przedszkolna Kuchnia Błotna"

             

          Ogródek warzywny

            

          Rustykalne ozdoby płotu

           

          Zabawy w naturalnym tunelu i namiocie

           

          Dbamy o nasze rabatki

             

          Winogronowy zakątek

           

           

                                                           

          „Z ogrodu na stół”

          Po wiośnie, nadeszło lato...w końcu przedszkolaki mogły zebrać swoje plony w postaci młodych warzyw z przedszkolnego ogródka. Wszyscy byli chętni i gotowi do działania, dlatego tez rąk do pracy nie brakowało. Świeże warzywa z własnej uprawy(tj. kalarepa, szczypiorek, kolorowe rzodkiewki, ogórki oraz sałatę) dzieci ze smakiem zjadły na śniadanie w otoczeniu przyrody w ogrodzie przedszkolnym.

                   

           

           

          „Przedszkolna Kuchnia Błotna” czyli brudne dzieci, to szczęśliwe dzieci Ogromną radość sprawiła dzieciom beztroska zabawa u kuchni błotnej. Jest to owoc wspólnej pracy i zaangażowania rodziców oraz pracowników przedszkola. Pomysł powstania kuchni błotnej okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ przedszkolaki pokochały to miejsce i z niechęcią go opuszczają. Chcieliśmy pokazać dzieciom inny sposób zabawy...taki jak kiedyś na podwórku przed domem, inny niż na placu zabaw. Dzięki temu rozwija się ich kreatywność, gdyż „błotny tort”, „zupa z trawy” czy „kotlety ziemne” to tylko niektóre z przysmaków serwowanych przez dzieci.

                

           

          WIOSENNE DZIAŁANIA W NASZYM OGRODZIE

           

           „Pamiętajcie o ogrodach”

          Wsłuchując się w słowa piosenki J. Kofty, rozpoczęliśmy wiosenne prace w naszym ogrodzie przedszkolnym. Chcielibyśmy przywrócić pamięć o ogrodach naszych babć, jeszcze raz poczuć ten  sielski i beztroski klimat. Dać możliwość dzieciom zapoznania z tradycją rustykalnych ogrodów. Wspólnie z dziećmi tworzymy otoczenie, w którym człowiek żyje w z zgodzie z przyrodą, jest jej przyjacielem. Chcielibyśmy czerpać jak najwięcej radości z przebywania blisko natury, ekologii
          i tradycji. Wszystkie grupy aktywnie uczestniczyły w pracach ogrodowych. Przygotowywaliśmy rabatki, sadziliśmy bratki, floksy, astry marcinki, przygotowaliśmy rozsady z nasion kwiatów t.j. słoneczników, nasturcji, aksamitek,  maciejek oraz goździków. Przedszkolaki miały okazję poznać różne gatunki kwiatów, które mogliśmy oglądać w ogrodzonym drewnianym płotem, babcinym ogrodzie.

           

             

           

                    

           

          W naszym ogrodzie warzywnym

          Wiosna jest symbolem przyrody budzącej się do życia. To znak, że już pora rozpocząć prace w ogrodzie warzywnym. Dzieci ochoczo zabrały się za sadzenie roślin. Zgodnie z tradycją w naszym wiejskim ogródku, nie mogło zabraknąć świeżej natki pietruszki, zielonego szczypiorku oraz zdrowych soczystych warzyw, z których dawniej nasze babcie przygotowywały pyszny rosół. Dzieciom na pewno zasmakują warzywa z własnej naturalnej i ekologicznej grządki. Przedszkolaki chętnie przygotują i zjedzą ze smakiem, kanapki ze świeżymi pomidorami, ogórkami czy rzodkiewkami, zebranymi z przedszkolnego ogródka. Mali ogrodnicy codziennie doglądają warzyw, podlewają je i z niecierpliwością czekają na efekty wiosennych prac w ogrodzie.

                  

           

           

          Rustykalne zakątki w naszym ogrodzie

           

          Niesamowity naturalny tunel – poza efektownym walorem estetycznym, stanowi inspiracje dla dzieci  do wymyślania różnorodnych zabaw.

          Strefa relaksu w naszym ogrodzie - zachęca do odpoczynku i wyciszenia, dzieci siadają na ławce
          w cieniu drzew, wsłuchując się w śpiew ptaków.

          Ogródek warzywny – ponadczasowe miejsce, w którym wykonujemy prace ogrodnicze. „Mali ogrodnicy” posadzili już  tradycyjne polskie warzywa.

          Rabatka z kwiatami - kwiaty stanowią nierozłączny element wiejskich ogrodów. Przedszkolaki stworzyły piękne i kolorowe otoczenie, w którym miło spędza się czas.

          Wiejski płotek – otoczenie przedszkola powinno być wesołe, kolorowe i zachęcać dzieci do przebywania w nim. Zabawny płotek z kaloszami przypadł dzieciom do gustu. Wykorzystanie kaloszy jako doniczek? Czemu nie? Uczymy dzieci, jak nadać drugie życie, niepotrzebnym już przedmiotom.