• MAŁY ENTOMOLOG

Poznajemy etapy rozwoju motyla

Dzieci wycinały historyjkę obrazkową, przedstawiającą etapy rozwoju motyla.

Przedszkolaki wspólnie z Panią omówiły kolejne etapy rozwoju.

Kolejnym zadaniem było dopasowanie wyciętych elementów do poszczególnych etapów przedstawionych na obrazkach.

Dodatkowym zadaniem było zastąpienie przez dzieci postaci motyla na kolejnych etapach rozwoju makaronami w odpowiednim kształcie ( np. makaron w kształcie świderka zastąpił poczwarkę, a makaron w kształcie kokardki zastąpił motyla dorosłego).

Wykorzystując makaron dzieci przedstawiły w formie pracy plastycznej cykl rozwoju motyla od jaja do osobnika dorosłego.

Poszukujący miłośnicy motyli

Dnia 20.06.2016 roku dzieci z grupy I i II wybrały się do ogrodu przedszkolnego w celu poszukiwania motyli. Każde dziecko otrzymało sprzęt obserwacyjny ( lunety, okulary, lupy, lornetki). Wszyscy byli bardzo podekscytowani poszukiwaniami. Przedszkolaki były pod wrażeniem obserwacji, pierwszy raz brały udział w takich zajęciach gdzie z bliska mogły przyjrzeć się przyrodzie.

Starsze dzieci chętnie pomagały młodszym o obsłudze sprzętu obserwacyjnego.

Dzieci miały okazję zobaczyć świat przez tzw. ,,różowe okulary”.

Filip z Kacprem z grupy starszaków znaleźli doskonały punkt obserwacyjny.

Zdziwienie dzieci, gdy zobaczyły motyla w powiększeniu.

Wabikiem na MOTYLE w naszym ogrodzie przedszkolnym jest roślina o nazwie Budleja.

Na terenie naszego Ogrodu została umieszczona budka dla owadów m.in. służąca motylom do wylęgania.

Szymonowi udało się zaprzyjaźnić się z najbardziej pospolitym motylem jakim jest Rusałka pokrzywnik.

Gatunek motyla z rodziny rusałkowatych, jego skrzydła są intensywnie zabarwione, czerwonoceglaste. Skrzydła przedniej pary mają liczne żółte i czarne plamy. Tylne, bliżej tułowia mają ciemną jednolitą barwę. Obrzeża skrzydeł są niebiesko-czarne z białymi plamkami. Długość przedniego skrzydła wynosi około 2,5 cm. Jest motylem pospolitym. Można go spotkać na nasłonecznionych leśnych polanach, leśnych drogach, łąkach, w ogrodach.

Inny zaobserwowany motyl to Bielinek kapustnik – gatunek motyla dziennego z rodziny bielinkowatych.  Motyl ten posaida Rozpiętość skrzydeł 5–6 cm. Wierzchołek I pary skrzydeł z czarną plamą. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samice mają na skrzydle pierwszej pary dwie czarne plamy, które nie występują u samców.

Występuje on w lasach, na polach, w ogrodach i sadach. Gąsienice żerują na roślinach z rodziny krzyżowych takich jak kapustagorczyca polnarzodkiew świrzepa, a także nasturcja. Może być szkodnikiem ogrodów warzywnych.

Papierowe motyle

Układamy puzzle na łące przedszkolnej

W ramach zajęć terenowych dzieci zostały podzielone na grupy, każda z grup otrzymała tajemnicze puzzle. Zadaniem przedszkolaków było ułożenie i rozszyfrowanie co znajduje się na obrazku. Dodatkowym utrudnieniem była różnorodna kolorystyka motyli, która mogła zmylić maluchy.

Motylowa moda

Dzieci  z grupy I i II wzięły udział w pokazie mody. Przedszkolaki przebrały się za kolorowe motyle i prezentowały się przed innymi dziećmi na łące Ogrodzie Przedszkolnym.

Miejsca obserwacji motyli

Dzieci obserwowały motyle przede wszystkim na łąkach, polanach leśnych oraz na terenie ogrodu przedszkolnego.

Wernisaż prac

Na terenie ogrodu przedszkolnego powstała wystawa prac plastycznych przedstawiających różne gatunki motyli, poznane przez dzieci. Wszyscy odwiedzający nasze przedszkole mogli obejrzeć wytwory pracy dzieci.