• Co to jest wolontariat?

Dnia 01 grudnia 2017r. odbyło się w przedszkolu spotkanie dzieci z prezes Miejskiego Centrum Wolontariatu w Elblągu panią Gabrielą Zimirowską, która przybliżyła przedszkolakom pojęcie wolontariatu. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób można zostać wolontariuszem. Wspólnie z nauczycielkami stworzyły kodeks "Przedszkolak - wolontariuszem", który znajduje się w każdej grupie. Od teraz każdy przedszkolak wie, komu może pomóc i w jaki sposób.

Każdy ma swoje pojęcie o wolontariacie – jednym kojarzy się z towarzyszeniem chorym, niepełnosprawnym, rehabilitacją, opieką nad dziećmi w domach dziecka, szpitalach. Dla innych wolontariat to zbiórki pieniędzy, żywności, bezpłatne porady prawne, tłumaczenia. Każdy buduje swoje skojarzenia dotyczące wolontariatu na bazie wcześniejszych doświadczeń.

Centrum Wolontariatu definiuje wolontariat jako świadomą, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie.

Są ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażują się w pracę na rzecz osób            i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego. Można ich spotkać między innymi            w domach dziecka, hospicjach, domach pomocy społecznej, muzeach i schroniskach dla zwierząt.       Pracują w instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, placówkach kultury, sportu                    i wielu innych. To wolontariusze.

Wolontariuszem jest każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne.

"Mały wolontariat"  to nie tylko pomoc na rzecz drugiego człowieka, ale także na rzecz otaczającego nas świata i najbliższego otoczenia.

Okres wieku przedszkolnego jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych. Pragniemy wpoić dzieciom myśl, iż satysfakcja z ofiarowania komuś uśmiechu jest największym podziękowaniem i nagrodą za wykonaną pracę.

Wolontariusz w naszym "klubiku małego wolontariusza" to osoba bardzo młoda, którą mamy szansę kształtować.

Naszym celem - poprzez działanie "klubiku małego wolontariusza" - jest zapoznanie dzieci z instytucjami pomagającymi innym w potrzebie oraz działalnością i funkcjonowaniem wolontariuszy, a także krzewienie postawy niesienia pomocy innym (mini wolontariat przedszkolny).