• Innowacja pedagogiczna Historia mojego miasta Elbląg. Jak zostać przewodnikiem?

        •  

          WARSZTATY W DOMU POD CISEM

           

               

          PODRÓŻE KULINARNE PO POLSCE - POZNAJEMY TRADYCYJNE POLSKIE POTRAWY

          Dzieci z grupy III poznały podczas warsztatów kulinarnych tradycyjną potrawę regionalną- kluski śląskie, które samodzielnie przygtowały i degustowały podczas obiadu. 

           

             

           "DOBRY OBYWATEL" KONKURS OGÓLNOPOLSKI

          Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Celem konkursu było tworzenie przestrzeni i inspiracji do edukacji obywatelskiej, rozmów o patriotyzmie, Polsce, polskich tradycjach i zwyczajach, oraz poszerzanie wiedzy i tworzenie zachowań przygotowujących młodych ludzi do aktywnego i konstruktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim.

           

           

           "BARWY POLSKICH ŁĄK W MAJU"  KONKURS PLASTYCZNY

          W przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem "Barwy polskich łąk w maju" dla dzieci i rodziców. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania krajobrazem Polski, uwrażliwienie na jego piękno oraz rozwijanie wyobraźni, kreatywności i ekspresji twórczej. Konkurs został rozstrzygnięty 01 czerwca podczas obchodów Dnia Dziecka. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Gratulujemy!!!smiley

              

           

          POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI ELBLĄGA 
          WYCIECZKA DO ZAJEZDNI TRAMWAJOWEJ I PRZEJAZD ZABYTKOWYM TRAMWAJEM

          Dzieci z grupy II i III odwiedziły 30.05.2022 Zajezdnię tramwajową w Elblągu. Przedszkolaki poznały historię komunikacji miejskiej, dowiedziały się jak wygląda mechanizm poruszania się tramwajów po mieście. Zobaczyły wiele ciekawych miejsc zajezdni np. myjnię tramwajową, warsztat i inne. Miały także możliwość wsiąść do najnowszego tramwaju i zająć miejsce motorniczego. Dużą atrakcją był przejazd ulicami Elbląga zabytkowym tramwajem, który jeździł po mieście w 1957 r.

              

           

          Z MAMĄ ZWIEDZAM WARMIĘ - WYCIECZKA Z OKAZJI DNIA MATKI

          W dniach 23 i 25 maja odbyły się wycieczki z udziałem mam i dzieci mające na celu zacieśnienie więzi rodzinnych, pogłębienie poczucia przynależności do rodziny, społeczności przedszkolnej oraz regionalnej. Wycieczka odbyła się do zagrody edukacyjnej "Ziołowy dzbanek", gdzie dzieci wraz z mamami mogły podziwiać walory krajobrazu Warmii. Uczestnicy wycieczki w zaciszu zagrody wśród dawnych budynków uczyli się poprzez obserwacje i czynny warsztatowy udział w zgłębianiu tajników ginących rzemiosł wiejskich takich jak: zielarstwo, poznały ogród ziołowy, dawne tradycje i rękodzieło wiejskie.

              

           

          PIKNIK FAMILIJNY NA ZAWODZIU - ZABYTKOWEJ DZIELNICY  ELBLĄGA 

          20 maja w Domu pod Cisem znajdującym się przy ulicy Stawidłowej na Zawodziu odbył się Piknik Familijny pod hasłem "Sąsiad też rodzina". Celem imprezy była integracja mieszkańców dzielnicy Zawodzie. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Partnerstwa "Zawodzie nie zawodzi", którego Przedszkole nr 5 jest członkiem. Podczas imprezy na gości czekało mnóstwo atrakcji. Ogromnym powodzeniem wśród dzieci cieszył się profesjonalny pokaz pierwszej pomocy i możliwość pływania kajakiem, a także cała paleta gier i zabaw ruchowych, konstrukcyjnych oraz kreatywnych. W celu poszerzenia wiedzy o historii regionu i miasta odbył się pokaz WOPR i kajakarski przygotowany przez Klub Olimp podczas, którego opowiadano ciekawostki o  rzece Elbląg i porcie morskim oraz stworzono możliwość zwiedzanie Starówki z poziomu kajaka.

          https://www.dompodcisem.pl/aktualnosci/45

                 

           

          INAUGURACJA CENTRUM EDUKACYJNEGO IPN "PRZYSTANEK HISTORIA"

          18 maja 2022r. w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia", w której udział wzięły dzieci z grupy najstarszej. Podczas uroczystości odbyła się gala wręczenia nagród laureatom konkursu „AK80 - Największa Podziemna Armia Europy", którego laureatem w kategorii przedszkola został Tymon z grupy III. 

          Podczas uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości: prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Piotr Opaczewski wicewojewoda warmińsko-mazurski, dr Paweł Piotr Warot, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku, Małgorzata Adamowicz, dyrektor Kuratorium Oświaty w Olsztynie, delegatura w Elblągu oraz przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych.

          Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Elblągu – to miejsce, w którym można poznawać historię między innymi poprzez spotkania z historykami, ekspertami i pasjonatami. Centrum powstało także w celu popularyzacji historii wśród młodzieży i dzieci.

              

          GALA PODSUMOWUJĄCA KONKURS  „AK80 – Największa Podziemna Armia Europy”.

          18 maja w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się uroczysta gala podsumowująca ogólnopolski konkurs upamiętniający 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową 🇵🇱 pt.
          „AK80 – Największa Podziemna Armia Europy”.

          Zwycięzcą konkursu w kategorii przedszkola został Tymon z grupy III. 

          Organizatorami konkursu były: Stowarzyszenie im gen bryg Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku oraz 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej. Podczas gali miała miejsce również inauguracja Centrum Edukacyjnego – Przystanek Historia IPN.

              

           

          DBAMY O NASZE POMNIKI HISTORII - AKCJA FOSA STAROMIEJSKA

          W sobotę 30 kwietnia odbyła się społeczna akcja sprzątania fosy miejskiej w Elblągu z udziałem rady pedagogicznej oraz rodziców i dzieci z naszego przedszkola.

          Organizatorzy akcji pragnęli zwrócić uwagę na ostatni zachowany element nowożytnych fortyfikacji okalających niegdyś miasto. Elbląska fosa miejska otaczająca Wyspę Spichrzów jest częścią fortyfikacji bastionowych wybudowanych przez Szwedów w latach 1630-1636. Umocnienia istniały do końca XVIII wieku, a kanał biegnący od rzeki Elbląg, poprzez ul. Warszawską do Radomskiej to ich jedyny zachowany ślad. Obecnie dla mieszkańców Zawodzia jest to miejsce wyjątkowe i popularny kierunek spacerów

          Sprzątanie odbywało się z lądu oraz z wody – przy wykorzystaniu kajaków udostępnianych za symboliczną opłatą przez Grupę Wodną. Dochód z wypożyczenia kajaków został w całości przekazany na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu. 
          Po zakończeniu sprzątania na terenie przystani Grupy Wodnej odbył się piknik rodzinny dla uczestników akcji, gddzie czekały na nich poczęstunek oraz liczne atrakcje.

          Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Partnerstwa „Zawodzie nie zawodzi”. Organizatorami akcji byli: Grupa Wodna, Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Przedszkole nr 5 w Elblągu, Ognisko Sportów Wodnych „FALA”, , Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu oraz Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Patronat medialny nad akcją sprawowała Elbląska Gazeta Internetowa Portel.pl oraz Radio ESKA Elbląg.

          https://www.portel.pl/fotoreportaz/fosa-na-wysoki-polysk/10928

          http://www.elblag.net/artykuly/wspolnie-posprzatamy-fose-staromiejska,47216.htm

           

              

           

          WIZYTA W ZABYTKOWEJ BIBLIOTECE 

          Dzieci z grupy I podziwiały dziedzictwo kulturowe znajudujące się w najbliższym otoczeniu przedszkola, a mianowicie odwiedziły Bibliotekę im. C. Norwida, której siedziba od 1979 roku znajduje się w zabytkowym kompleksie budynków przy ulicy Wigilijnej i Zamkowej. W trakcie wizyty mogły podziwiać wnętrze biblioteki, które jest charakterystyczne dla architektury gotyku. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach edukacyjnych.

           

             

          OBCHODY NARODOWYCH ŚWIĄT MAJOWYCH

          Jak co roku w naszym przedszkolu narodowe święta majowe obchodzone były w szczególny sposób. Już od początku tygodnia dzieci poznawały historię naszego kraju i utrwalały symbole narodowe. Podsumowaniem informacji była dzisiejsza uroczystość, która rozpoczęła się od wciągnięcia flagi na maszt i uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie na Leśnej Scenie dzieci wyrecytowały patriotyczne wiersze i zaśpiewały piosenki tym samym odczuwając podniosłą atmosferę i powagę zbliżających się świąt.

             

           

          OBCOWANIE ZE SZTUKĄ

          W dniu 25 kwietnia dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Teatr w Elblągu im. Aleksandra Sewruka. Obejrzały spektakl pt. "Przygody Koziołka Matołka" a także miały okazję zwiedzić teatr i usłyszeć jego historię.

            

          PONAJEMY HISTORIĘ NASZEGO MIASTA

          W ramach innowacji pedagogicznej „Historia mojego miasta Elbląg. Jak zostać przewodnikiem?” dzieci z grupy I wybrały się na wycieczkę na Stare Miasto. Podczas wycieczki przedszkolaki zdobyły kolejne informacje dotyczące historii miasta, podziwiały jego historyczną zabudowę. Dzieci z uśmiechem na twarzy i nową wiedzą wróciły do przedszkola.

             

           

          Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Majówka z flagą w tle”

          Organizatorem konkursu było Przedszkole Miejskie Nr 2 w Olsztynie. Patronat honorowy nad konkursem objął Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty.  Głównymi celami konkursu były przede wszystkim propagowanie wiedzy o tematyce patriotycznej, kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia oraz popularyzacja wiedzy o polskich symbolach narodowych wśród dzieci. Wśród nagrodzonych prac znalazła się praca Oliwki z grupy II, która została wyróżniona. Gratulujemysmiley 

           

          PACZKA DLA KOMBATANTA 

          Wojsko Obrony Terytorialnej z Braniewa odwiedziło w dniu 14 kwietnia 2022r. nasze Przedszkole, by podziękować i wręczyć nagrody za udział 
          w akcji  Paczka dla Kombatanta.

             

           

           

           „Miasto oczami dzieci"

          Dzieci z grupy II wzięły udział w zajęciach mających na celu rozbudzenie zainteresowania miastem Elbląg, jego zabytkami,  podczas któych wykonały makietę Starego Miasta.

             

           

          NASZE KSIĘGI HISTORYCZNE

          Celem innowacji jest pogłębienie wiedzy o własnym regionie i jego społeczeństwie: dziedzictwie kulturowym. Dzieci - mali badacze - z zebranych materiałów tworzą własną, niepowtarzalną książkę historyczną wzbogacając ją o prace wykonane z własnej inicjatywy, dyplomy, wycinki z gazet, prace plastyczne, zdjęcia i inne.

                

           

           

           "POCZTÓWKA Z ELBLĄGA" MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

          W miesiącu marcu 2022 roku odbył się międzyprzedszkolny konkurs plastyczny na temat "Pocztówka z Elbląga" zorganizowany przez nauczycieli z naszego przedszkola. Celem tego konkursu było przede wszystkim pogłębienie wiedzy o wizerunku współczesnego Elbląga, jego zabytkach, ciekawych miejscach, lubianych zakątkach oraz poznanie i popularyzacja wśród dzieci atrakcji turystycznych miasta Elbląg. Do przedszkola napłynęło wiele ciekawych i pięknych prac. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni oraz otrzymali dyplomy. 

          Jury przyznało następujące nagrody:

          I miejsce -  Lena P. z Przedszkola nr 14

          II miejsce - Magdalena G. z Przedszkola nr 8

          III miejsce  - Maria P. i Zuzanna B. z Przedszkola nr 29

          Jury postanowiło przyznać także wyróżnienia:

          Zofia P. z Przedszkola nr 17

          Amelia B. z Przedszkola nr 14

          Julia G. z Przedszkola nr 8

          Gratulujemy:)

             

          1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

          Każde święto narodowe jest dla nas okazją do budzenia miłości do Ojczyzny. W naszym przedszkolu staramy się rozbudzić w dzieciach miłość i zainteresowanie historią. 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych był okazją do przedstawienia dzieciom z grupy III odwagę i bohaterstwo naszych przodków. Dzieci w skupieniu słuchały wiadomości historycznych, zadając również ciekawe pytania.

            

           

          PAMIĘTAMY O NASZYCH BOHATERACH

          DZIECI Z GRUPY II ODWIEDZIŁY POMNIK TWÓRCÓW NIEPODLEGŁOŚCIczyli Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Daszyńskiego. Była to dla przedszkolaków mini-lekcja historii na temat ważnych postaci w dziejach naszego kraju.

           

          "JAK ROŚNIEMY Z NASZYM MIASTEM?" - JEDNO Z CYKLICZNYCH SPOTKAŃ TEMATYCZNYCH Z PRZEWODNIKIEM 

             
            

                 OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY  "ŻOŁNIERZ - MÓJ BOHATER"  

          Celem konkursu jest upamiętnienie Narodowego Dnia pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, kształtowanie postaw patriotycznych. Organizatorem konkursu było Przedszkole Publiczne przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Godowie.

                            

           

          ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE DLA PANI MJR IRENY TYLMAN

          Nie zapominamy o naszej bohaterce, łączniczce Armii Krajowej Pani Irenie Tylman, wspólnie z dziećmi napisaliśmy list z życzeniami świątecznymi, który wysłaliśmy z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

           

             

           

          WIGILIA PRZEDSZKOLNA -  PODTRZYMYWANIE TRADYCJI BOŻONARODZENIOWYCH

          Święta Bożego Narodzenia są najbardziej ciepłymi i radosnymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność wszystkich wokół. W naszym przedszkolu także świętowano w grupach poprzez jasełkowy występ artystyczny, wspólne kolędowanie, spożywanie obiadu wigilijnego, co pozwoliło poczuć wyjątkowa atmosferę .

            

            

           

           

                                                                          AKCJA "SERCE ZA ODWAGĘ"

          Dzieci przygotowały kartki świąteczne dla weteranów II wojny światowej, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. W ten symboliczny sposób mogły złożyć podziękowanie za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasie wojny.

           

          ŻOŁNIERZE 16 PUŁKU LOGISTYCZNEGO W NASZYM PRZEDSZKOLU

          Wychowanie małych patriotów jest procesem długofalowym dlatego należy rozpocząć je od najmłodszych lat.  W kształtowaniu postaw patriotycznych istotny wpływ mają doświadczenia z okresu dzieciństwa w związku z tym do naszej placówki zaprosiliśmy żołnierzy z 16 Pułku Logistycznego w Elblągu w cele przeprowadzenia warsztatów patriotycznych. Spotkanie miało przybliżyć dzieciom słowo „patriotyzm” oraz uświadomić je o konieczności odnoszenia się z szacunkiem do symboli narodowych oraz osób pełniących służbę – broniących naszych granic i  niepodległości. Zaproszeni goście opowiedzieli o swoim zawodzie i pokazali dzieciom strój żołnierza i akcesoria, które każdy żołnierz mieć powinien. Podkreślili, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i ruch - w tym celu przeprowadzili musztrę. Dzieci mogły przymierzyć hełm, plecak oraz pomalować swoje buzie kamuflażem żołnierskim ! Przedszkolaki były zachwycone - dziękujemy za miłą i ciekawą wizytę

               

          ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZYM PRZEDSZKOLU

          🇵🇱 Pielęgnując tradycje narodowe w dniu 10 listopada 2021 obchodziliśmy Święto Niepodległości. Głównym celem uroczystości było kształtowanie wśród małych patriotów przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Wzięliśmy udział w akcji #SzkołaDoHymnu - dzieci dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego" przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski 🇵🇱🇵🇱

           

             

          FUNKCJONARIUSZE SŁUŻBY WIĘZIENNEJ W NASZYM PRZEDSZKOLU

          Funkcjonariusze Służby Więziennej, pełnią bardzo ważną funkcję w strukturach bezpieczeństwa państwa, współpracują z innymi formacjami mundurowymi. Podczas spotkania dzieci mogły poznać specyfikę tego zawodu. Mundurowi odpowiadali na pytania „Co robi Służba Więzienna?” oraz przeczytali i rozdali książeczki pod tym samym tytułem autorstwa Anny Kruk, wydane przez Służbę Więzienną. Dużym zainteresowaniem cieszyły się umundurowanie funkcjonariuszy SW oraz wybrany sprzęt. Dzieci miały także okazję zobaczyć od środka pojazd Służby Więziennej.

              

          POZNAJEMY CIEKAWE ZAWODY- SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          W ramach programu "Bezpieczny El-Przedszkolak" dzieci spotkały się z policjantem, który utrwalił wiadomości o bezpiecznych zachowaniach na drogach, przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przypomniał również o korzyściach noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Policjant opowiedział o jego codziennej pracy oraz zademonstrował sprzęt policyjny.

            

          Inscenizacja "Czego jeszcze nie wiecie o Piekaczyku"

          Z okazji 500 - lecia powstania legendy o elbląskim Piekarczyku, we współpracy mieszkańców dzielnicy Zawodzie, dzieci, nauczycieli i pracowników Przedszkola nr 5 powstała inscenizacja pt.: „ Czego jeszcze nie wiecie o Piekarczyku”. 

          Zapraszamy do obejrzenia nagrania inscenizacji:

          http://www.youtube.com/watch?v=Y99avEQU8R8

           

           

          „ Na elbląskim szklaku - dzielnica, na której mieści się moje przedszkole” -

          konkurs międzyprzedszkolny

          Nasze przedszkole zorganizowało w lutym 2021 międzyprzedszkolny konkurs plastyczny na temat „ Na elbląskim szklaku - dzielnica, na której mieści się moje przedszkole”, polegający na wykonaniu lapbooka o tematyce regionalnej. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci wiadomości na temat Elbląga.        W ramach konkursu powstało wiele ciekawych i kreatywnych prac. Gratulujemy wszystkim pomysłowości!!!

             

          Święto Flagi

          „Powiewa flaga,
          gdy wiatr się zerwie,
          A na tej fladze,
          biel i czerwień,
          Czerwień to miłość,
          Biel serce czyste,
          Piękne są nasze barwy ojczyste.”
          Czesław Janczarski
          2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzieci z naszego przedszkola postanowiły uczcić nasze barwy ojczyste - 04 maja 2021 zorganizowaliśmy obchody tego święta.Był to czas na przypomnienie dzieciom historii państwa polskiego, rozmowy na temat symboli narodowych; flagi, godła, hymnu. W ogrodzie kreatywnym w kąciku patriotycznym dzieci odśpiewały hymn oraz stworzyły flagę Polski z biało-czerwonych kartek.

           

          KORESPONDENCJA Z BOHATERKĄ PODZIEMNEJ POLSKI MAJOR IREN Ą TYLMAN

          Pani mjr Irena Tyman, bohaterka podziemnej Polski, łączniczka Armii Krajowej zaangażowana w działalność konspiracyjną od 1941roku w grudniu 2020 wraz z paczką otrzymała piękne kartki wykonane przez dzieci z naszego przedszkola i postanowiła na nie odpisać. Poruszający list i zdjęcia, który otrzymaliśmy od Pani major sprawiły, że przygotowaliśmy wspólnie urodzinową niespodziankę, którą żołnierze 43blp przywieźli Kombatantce wraz z wielkanocnymi życzeniami w marcu 2021r.

           

            

           

           SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI WARMIŃSKO - MAZURSKIEJ BRYGADY OCHRONY TERYTORIALNEJ

          03 grudnia 2020r. odwiedzili nasze przedszkole Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy  chcieli opowiedzieć przedszkolakom o swoich działaniach, min. jak każdego dnia wspierają służby medyczne, kombatantów i seniorów w czasie epidemii.

            

           

          OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          10 listopada 2020 r. w każdej grupie obchodziliśmy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obejrzeliśmy film edukacyjny nawiązujący do Święta Niepodległości. Dzieci recytowały wiersze okolicznościowe, wspólnie zaśpiewały piosenki patriotyczne. Nie zabrakło oczywiście uroczystego odśpiewania hymnu narodowego - "Mazurka Dąbrowskiego". Celem dzisiejszych obchodów było kultywowanie tradycji, poczucie przynależności do narodu. 

            

            

           

          Śladami historii Elbląga...

          15 listopada 2019 r. dzieci odwiedziły Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, gdzie miały okazję brać udział w lekcji muzealnej pt. Jak to było zrobione, czyli opowieść o znalezionych elbląskich skarbach i nieistniejących już zawodach. Zajęcia opowiadały o zabytkach ze Starego Miasta, które znajdują się na muzealnych wystawach oraz o ich twórcach. Dzieci porównywały zabytki z ich współczesnymi odpowiednikami i poznały wiele technik rzemieślniczych m.in. tkactwo, garncarstwo.

            

           

          OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          12 listopada 2019 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości. Akademia rozpoczęła się od powitania zebranych gości, czyli pani dyrektor oraz pozostałych pracowników przedszkola a następnie dzieci recytowały patriotyczne wiersze i  śpiewały piosenki. Podczas akademii dzieci utrwaliły wiedzę na temat polskich symboli narodowych oglądając film edukacyjny "Polak mały", następnie zdały "Test małego patrioty" wykonując różne zadania. W nagrodę mali patrioci orzymali odznakę oraz dyplom.  Na koniec na hasło „ Baczność - do hymnu” wszyscy odśpiewali uroczyście Hymn Polski. Miłym końcowym akcentem było wspólne zdjęcie i podziękowania pani dyrektor. Głównym celem  uroczystości było rozwijanie poczucia przynależności do społeczności patriotycznej oraz kształtowanie prawidłowych postaw wobec swej ojczyzny.

            

           

          SZKOŁA DO HYMNU

          W DNIU 08.11.2019 r. W KĄCIKU PATRIOTYCZNYM W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM DZIECI WRAZ
          Z NAUCZYCIELKAMI ORAZ PANIĄ DYREKTOR ODŚPIEWAŁY HYMN POLSKI W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI "SZKOŁA DO HYMNU" . W CZASIE ŚPIEWANIA NARODOWEJ PIEŚNI  WCIĄGNIĘTO NA MASZT FLAGĘ POLSKI. 

            

           

          KĄCIK PATRIOTYCZNY W OGRODZIE 

          W naszym ogrodzie powstał kącik patriotyczny, w którym znalazły się tabliczki przedstawiające symbole narodowe: flaga, tekst hymnu, godło oraz herb miasta Elbląg. 

              

           

           

          "Zatańczone Przedszkolaki - Tańce Niepodległej Polski"

          Dnia 21 czerwca 2018 r. dziewczynki z koła tanecznego wzięły udział w I Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Zespołów Tanecznych pt. "Zatańczone Przedszkolaki - Tańce Niepodległej Polski", który odbył się w Muszli Koncertowej w Bażantarni. Wśród tańców można było zobaczyć krakowiaka, kujawiaka czy poloneza, którego wykonały m.in. nasze dziewczynki. Jury zadecydowało, że wszystkie zespoły zasługują na 1 miejsce.

            

          W dniu 15 maja 2018 r. dzieci z grupy II i III wzięły udział w spacerze tematycznym w ramach realizowanego projektu innowacji pedagogicznej "Czy statek pływa po trawie?"  Podczas spaceru towarzyszył dzieciom Pan Przewodnik, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o kanale elbląskim a także w jaki sposób statek "pływa po trawie",  wyjaśnił co to są pochylnie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści Przewodnika, odpowiadały również na pytania związane z historią Elbląga.

            

          25 kwietnia 2018r. w Klubie Garnizonowym w Elblągu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt.„Jesteśmy dumni z Polski, naszej ojczyzny” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 25 w Elblągu, na które zostało zaproszone nasze przedszkole z racji udziału w konkursie.

            

          Dzieci z III grupy, w ramach innowacji pedagogicznej, wykonały statki metodą origami (maj 2018r.)

            

          Dzieci z gr I w ramach innowacji pedagogicznej dowiedziały się o tym, co słychać w porcie. (maj 2018r.)

             

           

          Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych"  to polskie  święto  państwowe  poświęcone  żołnierzom   podziemia  antykomunistycznego i niepodległościowego,  po raz pierwszy uroczyście obchodzone 1 marca 2011 r. 

          Nasze przedszkole również włącza się w uczczenie tych bohaterów i bierze udział w konkursie plastycznym "Cześć i chwała bohaterom" (marzec 2018) organizowanym po Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy 

          A tak powstawały prace konkursowe podczas kólka plastycznego:

            

            

                                                                  

          21 lutego 2018 r. obchodzony był Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Tego dnia Członkowie Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego działającego przy Oddziale PTTK Ziemi Elbląskiej udostępnili do zwiedzania Bramę Targową i oprowadzali grupy przedszkolne i szkolne. Dzieci z naszego przedszkola  miały okazję poznać legendę o Piekarczyku i ciekawostki historyczne. Oczywiście nie zabrakło też licznych anegdotek. Oprócz informacji o mieście i zabytkach przewodnicy opowiedzieli o swojej pasji przewodnickiej i przybliżyli uczestnikom czym charakteryzuje się ich zawód. 

              

          W dniu 12 lutego 2018 r. odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie edukacyjne pod hasłem „Polska – moja ojczyzna” zorganizowane przez agencję szkolno - przedszkolną LUPUS. Celem spotkania było przybliżenie i wyjaśnienie pojęć "ojczyzna" oraz "patriotyzm". Przedszkolaki podczas zajęć rozwiązywały różne zagadki związane z Polską, które były przygotowane na tablicach edukacyjnych ( np. dawna i obecna stolica Polski, jaki ptak umieszczony jest w godle Polski, gdzie na mapie znajdują się miasta Warszawa, Kraków itp. ). Za udzieloną prawidłową odpowiedź, zostały odsłaniane części z zakrytej planszy, na której umieszczony był wiersz autorstwa Władysława Bełzy zwany „Katechizmem polskiego dziecka”. 
          Na koniec spotkania edukacyjnego każde dziecko otrzymywało „ Dyplom Małego Patrioty” oraz była możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii: chłopcy w mundurach żołnierzy zaś dziewczynki w strojach sanitariuszek.

               

           

          Nasze przedszkole wzięło udział w konkursie plastycznym pt."Mój Elbląg" organizowanym przez Fundację Elbląg. Celem Konkursu jest podkreślenie znaczenia „mojej małej ojczyzny" w kształtowaniu osobowości dziecka, uwrażliwianie dzieci na piękno otaczającej architektury, pobudzanie dziecięcej wyobraźni plastycznej oraz prezentacja możliwości twórczych dzieci w dziedzinie plastyki. 

          Oto kilka prac konkursowych wykonanych przez naszych przedszkolaków

            

          16 grudnia 2017r. dzieci z grupy III wzięły udział w corocznych Świątecznych Spotkaniach Elblążan organizowanych na Starówce. Przedszkolaki wystąpiły na scenie, prezentując piękne, nastrojowe piosenki świąteczne.

            

           

          6 grudnia 2017r. w naszym przedszkolu odbyło się "Mikołajkowe Spotkanie w Kreatywnym Ogrodzie na Zawodziu"Przybyli na nie rodzice wraz z dziećmi, mieszkańcy Zawodzia i innych dzielnic naszego miasta. Na gości czekało mnóstwo atrakcji m.in.:  gorąca „zimowa herbata”, bigos, ciasta upieczone przez rodziców,  wielkoformatowe malarstwo w zimowej krainie, rzuty w bałwana,„skrzynia marzeń", koło fortuny. Dla najwytrwalszych, którym udało się pokonać wszystkie Mikołajowe stacje obsługiwane przez pracowite Elfy, przygotowana była wspólnie ze Szwalnią Malucha przytulaśna niespodzianka - dzieci mogły uszyć własną przytulankę.

             

           

          W dniu 04 grudnia 2017r. dzieci z grupy II i III wzięły udział w koncercie pt. „A anieli grają”. Elbląska Orkiestra Kameralna wspólnie z Chórem Dziecięcym Zespołu Szkół Muzycznych w Elblągu zaprezentowali dzieciom kolędy z różnych stron świata oraz świąteczne arcydzieła muzyki klasycznej, m.in. kolędę „Cicha noc”, „Wśród nocnej ciszy” czy piosenkę świąteczną „Jingle Bells”.

             

          W dniu 10 listopada 2017 r. nasza placówka otrzymała z rąk Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty certyfikat "Szkoła wierna dziedzictwu" za realizację działań w zakresie edukacji regionalnej oraz patriotycznej. 

            

          Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli: godła i biało – czerwonej flagi.

          Dlatego też 13 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

          Przedszkolaki z grupy II i III od paru tygodni przygotowywały się do tego ważnego wydarzenia.

          Dzieci przedstawiły Akademię przedszkolakom z grupy I, a także zaprosiły wszystkich pracowników przedszkola oraz panią Dyrektor.

            

          27 maja 2017r. na terenie naszego Przedszkola odbyło się wydarzenie integracyjne Spotkanie Sąsiedzkie w Ogrodzie Kreatywnym, zarówno dla mieszkańców dzielnicy, jak i całego miasta. Impreza rozpoczęła się o godz. 11. i trwała do godz. 15.00.

          Sąsiedzkie spotkanie w Ogrodzie Kreatywnym było inicjatywą realizowaną we współpracy kilku podmiotów m.in: Przedszkola nr 5, Domu Sąsiedzkiego na Zawodziu oraz PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. To wydarzenie miało na celu zintegrowanie sąsiedzkie mieszkańców dzielnicy, ale nie tylko. Organizatorzy zapewnili wszystkim przybyłym gościom wiele atrakcji na ten dzień.  O godzinie 11.30 można było zobaczyć inscenizację teatralną  na podstawie legendy wg przekazu ludowego  ,,Elbląski Czarnoksiężnik’’ w wykonaniu kadry pedagogicznej Przedszkola nr 5 oraz rodziców i dzieci. W samo południe uczestnicy spotkania mogli wysłuchać ciekawych opowieści o Zawodziu  przedstawionych przez przewodnika  PTTK, zaś o godzinie 13.00 odbył się na scenie głównej pokaz walk rycerskich w wykonaniu Elbląskiej Szkoły Fechtunku Fortis.

          W międzyczasie na najmłodszych uczestników wydarzenia czekały rozmaite atrakcje, zabawy i animacje prowadzone przez wolontariuszy Regionalnego Centrum Wolontariatu oraz młodzież skupioną w Domu Sąsiedzkim. Na pikniku oficjalnie ogłoszony został konkurs na logo inicjatywy pod nazwą „Aktywne Zawodzie”,  prowadzony we współpracy z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym. Na miejscu było można wykonać pierwsze prace konkursowe. Wiele radości i zabawy było podczas konkursu zorganizowanego przez prezesa PTTK, Leszka Marcinkowskiego. Dzieci i rodzice mieli okazję wykazać się wiedzą na temat Wyspy Spichrzów jak i samego Elbląga oraz zdobyć ciekawe nagrody.

               

             

          Dnia 28.04.2017r. dzieci z naszego przedszkola, w ramach innowacji „Historia mojego miasta Elbląg. Jak zostać przewodnikiem?”, wyruszyły w rejs spacerowy po rzece Elbląg statkiem „Elwinga”. Mogły podziwiać Elbląg widziany z rzeki. Płynąc w kierunku Kanału Jagiellońskiego podziwiały kolejne zakłady przemysłowego wybrzeża, terminal przeładunkowy, statki przy nadbrzeżach i sporo jachtów. W czasie rejsu towarzyszył przedszkolakom przewodnik pan Leszek Marcinkowski, który starał się przekazać jak najwięcej ciekawostek na temat mijanych miejsc.  Atrakcją był  sam statek, który ma 90 lat, został sprowadzony z Holandii, gdzie najpierw pływał jako barka, a potem został przebudowany na statek pasażerski. 

                

          Dnia 12.04.2017r. w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu pt. „Eko - makieta Elbląskiej Starówki”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie makiet Starego Miasta z wykorzystaniem surowców wtórnych. W składzie jury konkursu był Prezes PTTK Leszek Marcinkowski, który był fundatorem nagród oraz uczestniczył w ich rozdaniu uczestnikom.

          Pan Leszek, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczycielkę przedszkola, opowiedział zgromadzonym, czyli dzieciom i rodzicom, kilka ciekawostek o zabytkach znajdujących się na Starym Mieście. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem słuchali oraz oglądali. Dzieci miały możliwość wykazania się zdobytą wiedzą i odpowiedzieć na pytania "Quizu o Starówce Elbląskiej".

            

          Dnia 10 oraz 11 kwietnia dzieci z naszego Przedszkola odbyły kolejny spacer tematyczny z Przewodnikiem PTTK panem Leszkiem Marcinkowskim na temat „Rzeka Elbląg”. Dzieci podczas wędrówki wzdłuż rzeki Elbląg dowiedziały się, jak kiedyś się przez nią przeprawiano , mogły porównać zdjęcia,jak wyglądało kiedyś nadbrzeże z dzisiejszym widokiem. Wysłuchały ciekawych opowieści na temat statków oraz łodzi związanych z historią Elbląga. Poznały ciekawe pojęcia np. koga, czyli dawny żaglowiec handlowy a także bryg i pinka. Przedszkolaki zadawały wiele pytań i zdobyły kolejne wiadomości na temat historii swojego miasta.

                       

          Dnia 15 marca dzieci z grupy I natomiast dnia 17 marca dzieci z grupy II odbyły spacer tematyczny po Starówce z Przewodnikiem PTTK panem Leszkiem Marcinkowskim w celu dowiedzenia się „Jak kiedyś mieszkali ludzie?” Dzieci zwiedziły wnętrze kamienicy przy ul. Św. Ducha, w którym zachowały się elementy dawnego wyposażenia. Pan Przewodnik opowiedział dzieciom jak wyglądało życie w dawnych czasach, do czego służyły poszczególne pomieszczenia. Dzieci zachwycały się pięknymi meblami oraz zdobieniami znajdującymi się w budynku. Następnie wyruszyły do Ratusza Staromiejskiego słuchając po drodze opowiadań i ciekawostek m.in na temat ścieżki kościelnej oraz licznych wgłębień w ścianie Katedry św. Mikołaja.W Ratuszu dzieci mogły podziwiać makietę dawnego Elbląga, zobaczyć jak wyglądały kiedyś zabudowania.

            

          Dnia 8 marca 2017 r. dzieci z grupy drugiej wybrały się na Stare Miasto na happening „Piekarczyk – 2017 Anno Domini”. Przedszkolaki obejrzały inscenizację, w której dzielny Piekarczyk znów uratował Elbląg przed Krzyżakami, robiąc użytek ze swojej piekarskiej łopaty. Dzieci miały możliwość zobaczenia, jak wyglądały stroje dawnych mieszkańców Elbląga, pojedynki rycerskie, średniowieczne rwanie zębów i biczowanie krzyżackich tajnych agentów, którzy chcieli sprzedać miasto. Przedstawiona inscenizacja bardzo się dzieciom spodobała i na pewno przybliżyła wyobrażenie o tym, jak wyglądało życie w Elblągu przed wiekami.

            

          Dnia 21 lutego 2017r. dzieci z naszego przedszkola skorzystały z zaproszenia przewodników PTTK w Elblągu do zwiedzania Bramy Targowej oraz spotkania z Piekarczykiem. W tym dniu wszyscy przewodnicy obchodzą Międzynarodowy Dzień Przewodnika.

          Na wejściu do bramy czekał także słynny elbląski Piekarczyk. A właściwie dwóch, bo oprócz tego, którego możemy spotkać przed bramą codziennie, była także maskotka Piekarczyka, z którą można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

          Przedszkolaki wspinały się po schodach Bramy Targowej, aby w towarzystwie przewodników poznać jej tajemnice. 

            

          Dnia 20 lutego 2017 r. dzieci z grupy I odwiedziły filię biblioteki elbląskiej znajdującą się przy ul. Ogólnej. Celem tych odwiedzin był udział w zajęciach edukacyjnych na temat „Dzielny Piekarczyk Marcinek”. Przedszkolaki zapoznane zostały z legendą pt. „Łopata Małego Piekarczyka” Marii Kruger. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące bohaterskiego czynu Piekarczyka. Wzięły również udział w zabawie ruchowej polegającej na wypiekaniu chleba a następnie wykonały flagi przedstawiające postać Piekarczyka. Wykonane prace wzbogaciły książki historyczne przedszkolaków.

           

          Dnia 15 lutego 2017 nasze przedszkole odwiedził Wiesław Piechota, autor wierszy i bajek dla dzieci. Przedszkolaki wysłuchały bardzo ważnych informacji na temat powstawania książek, wymyślania i pisania treści oraz z zainteresowaniem słuchały różnych utworów w wykonaniu samego pisarza P. Wiesława Piechoty. Spotkanie było bardzo interesujące i zachęcające nasze przedszkolaki do czytania książek. Dzieci serdecznie dziękują Panu Wiesławowi za wypełnione uśmiechem i radością spotkanie z poezją oraz za kształtowanie wrażliwości na piękno żywego słowa i polskiej mowy. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie z Pana twórczością.

            

          Dnia 21 grudnia 2016r. grupa II na zaproszenie p. Agnieszki – katechetki ze SP nr 8 gościła na Jasełkach w wykonaniu uczniów z klasy IV i V.  Jasełka wprowadziły dzieci w świąteczny nastrój. Podziwialiśmy wspaniały występ naszych starszych koleżanek i kolegów. Wspólne kolędowanie i przeżywanie historii narodzin małego Jezusa pozwoliły nam na integrowanie się za społecznością sąsiadującej z nami szkoły. Przedszkolaki ze skupieniem obejrzały występ i nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

            

          Dnia 14.11.2016 dzieci z grupy II wzięły udział w spotkaniu z przewodnikiem z PTTK. Gość odbył z dziećmi rozmowę na temat tego na czym polega praca przewodnika turystycznego, następnie zaprosił grupę starszaków na wycieczkę po Starym Mieście. Opowiedział im o najciekawszych budowlach występujących na Starówce Elbląskiej. W podziękowaniu za bardzo ciekawe spotkanie przedszkolaki wręczyły Panu upominek. 

             

          W dniu 27 września 2016 dzieci z grupy drugiej wybrały się na wycieczkę do Bażantarni -zabytkowego parku leśnego położonego na skraju Wysoczyzny Elbląskiej. Na miejscu przywitał nas p. Leśnik, z któym odbyliśmy długi spacer po leśnych ścieżkach.  Poznawaliśmy przyrodę, dzieci miały okazję usłyszeć śpiew ptaków, poznać nazwy i wygląd kilku gatunków kwiatów oraz drzew. Dzieci poznały podczas spaceru także charakterysyczne miejsca w Bażantarni m.in. amfiteatr.

             

          Dnia 21 czerwca 2016  odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Szczególnymi gośćmi tego dnia byli rodzice naszych wychowanków, pani dyrektor i personel przedszkola. Uroczystość rozpoczęła się od występu grupy młodszej, dzieci pięknie deklamowały wiersze i śpiewały piosenki, następnie panie z grupy młodszej złożyły życzenia naszym absolwentom i wręczyły drobne upominki. W dalszej części przedszkolaki z grupy II przedstawiły montaż słowno – muzyczny pt. „Moje miasto Elbląg”, który był jednocześnie podsumowaniem naszej innowacji pedagogicznej „Historia mojego miasta Elbląg. Jak zostać przewodnikiem?”. Dzieci były bardzo aktywne, pochwaliły się zdobytą wiedzą o własnym regionie przed zaproszonymi gośćmi.

             

          W dniu 21 czerwca 2016 roku  dzieci z grupy II wzięły udział w  "Spotkaniu plenerowym z Sienkiewiczem" na placu katedralnym. Dzieci i nauczyciele w asyście uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu przeszli na plac przed elbląska katedrą, gdzie odbył się happening czytelniczy. Tam czekało szereg atrakcji: quizy, łamigłówki i gry zręcznościowe- wszystkie związane z twórczością Sienkiewicza. 

           

          Dzieci z grupy II - dnia 08.03.2016 i dzieci z grupy I - dnia 11.03.2016r. odwiedziły ponownie Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych na temat „Początki Elbląga”.Dzieci dowiedziały się jakie był początki miasta i zamku Elbing oraz jakie materiały budowlane wykorzystywano w tamtej epoce.Poznały miejsce, gdzie stał pierwszy drewniany zamek krzyżacki. Prowadzący, pan Piotr Adamczyk, rozmawiał z przedszkolakami także o zamku murowanym, który został zbudowany przez Krzyżaków i obiektach jakie z niego pochodzą. Bardzo ciekawa była wizyta na części ekspozycji "Elbląg Reconditus", gdzie dzieci mogły zobaczyć makietę zamku murowanego. Zajęcia miały również część warsztatową, podczas której odbyło się malowanie zamku z kartonu. Dzieci wspaniale pomalowały swoje zamki, czego efekty widać na wystawie w przedszkolu w holu grupy I i II.

            

          Dnia 08 marca 2016 dzieci z grupy I wyruszyły na Stare Miasto, aby obejrzeć inscenizacje przedstawiające życie średniowiecznych elblążan. Zaprezentowano, licznie przybyłym pod Bramę Targową przedszkolakom, atak wojsk krzyżackich na Elbląg oraz bohaterską postawę dzielnego Piekarczyka. Jak co roku przedsięwzięcie to zorganizowało Międzyszkolne Koło Historyczne wraz z Piotrem Imiołczykiem. Dzieci mogły obejrzeć stroje dawnych mieszkańców Elbląga, zbroje oraz wyposażenie rycerzy,ciekawy był również pokaz średniowiecznego leczenia zębów. Udział w happeningu przybliżył dzieciom wyobrażenie o tym jak wyglądało życie w Elblągu przed wiekami.

             

          Dnia 2.03.2016r. dzieci z gr. I i 3.03 2016 r. dzieci z gr. II odwiedziły pobliską piekarnię. Celem spotkania było zapoznanie przedszkolaków z pracą piekarza oraz technologią wyrobu pieczywa. Podczas wycieczki dzieci zwiedziły pomieszczenia w piekarni; m.in. magazyny i halę produkcyjną. Dowiedziały się także jak nazywają się poszczególne maszyny i przybory piekarskie. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały informacji, obserwując jednocześnie pracę urządzeń służących do produkcji różnego rodzaju pieczywa. W piekarni przedszkolaki zostały obdarowane nie tylko gościnnością, ale także spotkała ich słodka niespodzianka w postaci wypieków piekarni. Wycieczka była bardzo ciekawa, i bardzo podobała się wszystkim dzieciom. Dziękujemy za miłe przyjęcie i sympatyczną atmosferę. 

              

          W dniu 29.02.2016 roku odwiedziła nasze przedszkole szczególna osoba. Była to elbląska bajkopisarka Pani Wioletta Piasecka. Wcieliła się w rolę wróżki i oczarowała dzieci swoją osobą. Przedstawiła inscenizacje swoich bajek w formie teatrzyku kukiełkowego oraz teatrzyku pluszakowego. Zaprezentowała także kukiełki przedstawiające postacie z legendy o Piekarczyku. Włączyła dzieci do zabaw teatralnych, które bardzo chętnie wcielały się w rolę zwierzątek a także rozwiązywały zagadki literackie. Nie zabrakło również zaczarowanych bajkowych przedmiotów takich jak czarodziejski pierścionek, który spełnia marzenia. Każdy mógł go dotknąć i pomyśleć o swoim największym marzeniu:) Ciekawe, czy wszystkie się spełnią...:) Na pamiątkę tego wspaniałego spotkania Pani Wioletta Piasecka wpisała się do książek swojego autorstwa, które pozostaną w każdej grupie.

           

          W dniu 16.02.2016 r. przedszkolaki w ramach realizacji innowacji pedagogicznej odbyły wycieczkę do Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu na Starym Mieście. Dzieci wzięły udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych na temat „Co to jest muzeum?” Z wielkim zaciekawieniem słuchały pracownika Muzeum opowiadającego co to takiego to Muzeum, kto tam pracuje, co można znaleźć w Muzeum... Co to jest wystawa, gablota, jak się zachowywać w Muzeum... Przedszkolaki zapoznały się ze zgromadzonymi w Muzeum eksponatami . Prowadziły ciekawą rozmowę na temat dawnych ubrań, zabawek, przedmiotów codziennego użytku . Mogły narysować to, co najbardziej je zainteresowało. Po powrocie do przedszkola dzieci jeszcze długo opowiadały o swoich wrażeniach . Kontakt z nowym, ciekawym środowiskiem pobudził je do wypowiadania się i stawiania pytań dotyczących przeszłości .

               

          Dnia 19 grudnia 2015 dzieci z grupy II wzięły udział w imprezie organizowanej przez Prezydenta Elbląga „Świąteczne Spotkania Elblążan”. Dzieci zaśpiewały świąteczną piosenkę„Dzwonki sań” z prostym układem choreograficznym. Podekscytowanie naszych przedszkolaków było ogromne, nasi mali artyści dali z siebie wszystko i zaprezentowali się znakomicie. W występie aktywnie uczestniczyli również Rodzice, dopingując dzieci spod sceny.

             

          Dnia 08.12.2015 pani Justyna przedstawiła dzieciom, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej, legendę pt. ,,Skąd pochodzi święty Mikołaj?" wykorzystując teatrzyk Kamishibai. Kolejną częścią zajęć było wspólne ustalenie etapów pracy z mapą umysłową, czyli omówienie jaką tematyką w ramach realizowanego projektu będziemy zajmować się w danym miesiącu. Dzieci z ogromną uwagą słuchały opowiadania i z wielkim zaangażowaniem wypowiadały się na podany temat. 

             

          ·       

          W W dniu 10 listopada 2015r. p. Monika Bem  w związku ze zbliżającym się  Świętem Niepodległości przeprowdziła zajęcia w grupie I metodą projektu w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Historia mojego miasta Elbląg. Jak zostać przewodnikiem?”, temat projektu: „Co to jest odwaga? Jak być odważnym elblążaninem?”, problem badawczy : „Czy jestem małym Polakiem/Elblążaninem?” - polskie symbole narodowe. 

            

          W W dniu 04 listopada 2015 r. w związku z realizowaną w naszym przedszkolu innowacją pedagogiczną „Historia mojego miasta Elbląg. Jak zostać przewodnikiem?” i nurtującym nas obecnie tematem „Kto ma klucze do bram naszego miasta?” dzieci z grupy II  udały się z wizytą do prezydenta miasta Elbląga. Przedszkolaki odwiedziły gabinet wiceprezydenta i zadały mnóstwo pytań o zarządzanie miastem, dzieci chciały wiedzieć jak to jest być prezydentem, czy jest to trudna praca, czy pan prezydent ma pomocników, no i oczywiście czy ma klucze do bram naszego miasta. Pan wiceprezydent Jacek Boruszka również zadawał naszym dzieciom pytania, dotyczące wiedzy o naszym mieście. Dzieci za trafne odpowiedzi otrzymały wspaniałe prezenty. Następnie dzieci zwiedziły salę narad, gdzie obradują elbląscy radni. Dowiedziały się przy tej okazji na czym polega praca radnych, dlaczego jest tam tak dużo krzeseł. Dzieciom bardzo spodobał się stół prezydialny przy którym zasiada przewodniczący rady, każdy przedszkolak mógł przy nim zasiąść i sprawdzić jakie to uczucie. Z tego też miejsca zapytane odpowiedziały, jaką uchwałę chciałyby podjąć: „żeby wszystkie dzieci były szczęśliwe i miały dużo zabawek”. Wniosek przeszedł jednogłośnie. Wizyta tak się spodobała naszym przedszkolakom, że prawie jednogłośnie stwierdzili, że jak dorosną to zostaną na pewno prezydentem.

                 

          Dnia 1.09.2015 roku grupa zuchów wybrała się na uroczyste otwarcie tegorocznego jarmarku„X Jubileuszowe Elbląskie Święto Chleba”Prezydent Elbląga Pan Witold Wróblewski zainaugurował wspólne świętowanie, życząc jednocześnie udanej zabawy i wielu pozytywnych wrażeń zarówno mieszkańcom i turystom, jak również wystawcom, którzy prezentują się podczas tegorocznego jarmarku. W uroczystej inauguracji prezydentowi towarzyszyli najmłodsi elblążanie, którzy wypuścili w niebo setki balonów. Nie mogło również zabraknąć legendarnego Piekarczyka – elbląskiego bohatera, który uratował Elbląg przed najazdem Krzyżaków, stając się przed dziesięciu lat inspiracją do organizacji Święta Chleba. W nagrodę uczestnictwa w rozpoczęciu jarmarku przedszkolaki otrzymali słodki poczęstunek, oraz mieli okazję obejrzeć występy swoich rówieśników.